Öğrencilerimiz '8. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması'na yine damgasını vurduTüm Duyurular
15
KAS

Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği’nin, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda her yıl organize ettiği ve artık geleneksel hale gelen “8. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması” ödül töreni, 15 Kasım 2019 Cuma akşamı, Crowne Plaza Hotel Tuzla’da yapıldı. 

Törene,  Rektörümüz Prof. Dr. Bahri Şahin, Dekanımız Prof.Dr. Hüseyin YILMAZ, Yıldız Teknopark Genel Müdürü ve Öğretim Üyemiz Prof.Dr. Mesut GÜNER, Deniz Harp Okulu Dekanı ve Öğretim Üyemiz Prof.Dr. Ahmet D. ALKAN, Dekan Yardımcılarımız Prof.Dr. Serkan EKİNCİ ve Dr.Öğr.Üyesi Eda TURAN, Öğretim Üyelerimiz Dr. Bekir ŞENER ve Dr. Burak YILDIZ katılmışlardır. Ayrıca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Salim Özpak, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Başkan Vekili İbrahim Pektaş, Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu daha birçok sektör ve kurum temsilcileri katılmışlardır.

Yarışmada jürinin değerlendirmesi sonucu birinciliğe Reflex isimli projesi Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrencisi Onur Kiren, ikinciliğe Golden Peregrine isimli projesi ile Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri Emre Çıtır-Buğrahan Karapınar, üçüncülüğe Hammer isimli projesi ile Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri Deniz Madran-Alper Ölmez ve Power of Solar isimli projesi ile Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencileri Hamza Tümer, Abdulsamet Yoldaş ve Harun Yıldırım layık görüldü. Gemi Mühendisleri Özel Ödülü’nü ise Lucy İn The Sky isimli projesi ile Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencileri Can Taşkan ve Abdullah Demiryege kazandı.

Yarışmayı birinci olarak tamamlayan projeye 40.000 TL, ikinci olarak tamamlayan projeye 20.000 TL, üçüncü olarak tamamlayan projeye 10.000 TL, özel ödüle ise 5 bin TL verildi.

2020 yılında düzenlenecek 9. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması’nın konusu ise “Elektrikli Feribot” olarak belirlendi.

Fakültemize bu gururu yaşatan öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.